Ciekawostki Zdrowie

Dogoterapia

Czym jest dogoterapia? Czy może ona pomóc mnie albo mojemu dziecku? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jesteś ciekawy, jak to działa i czy działa, przeczytaj. W dogoterapapii do pomocy człowiekowi spieszą psy. Przy czym, jest to pomoc w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a nawet pomoc dla osób samotnych i starszych.

ogoterapia  Dgoterapia  Dooterapia  Dogterapia

Tak naprawdę, dogoterapia jest bardzo naturalną formą rehabilitacji. Zanim została nazwana, była stosowana od wieków, nawet nieświadomie przez człowieka. Badania wykazały doskonały wpływ psa na zdrowie i psychikę człowieka. Teraz, o dogoterapii, mówi się, ze jest z form zooterapii. Została ona zapoczątkowana w USA przez amerykańskiego psychiatrę dziecięcego Borisa Levisona. W Polsce taka metoda leczenia, celowego, znana jest dopiero od kilku lat.

Dogoterapia jest systemem ćwiczeń i zabaw z psami. Są to takie zabawy, które mają wspomagać rehabilitację ruchową i umysłową dzieci i dorosłych, którzy cierpią na autyzm, porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe, niedowład kończyn oraz wiele innych chorób czy dolegliwości.

Jeżeli dziecko bawi się z psem, przytula go, głaska, jest to bardzo pomocne dla dziecka , ponieważ ćwiczy ono w ten sposób. Oprócz tego, pies jest dla niego jak przyjaciel, któremu można zaufać, z którym można pobawić się. Wtedy dziecko zapomina przynajmniej na jakiś czas o swoich problemach, o bólu czy o chorobie, jeśli jest jej świadome.

Jakie psy są najlepsze w dogoterapii? Mogą być to psy różnych ras, przy czym najczęściej spotykane są: labrador retriever, golden retriever, alaskan malamute, syberian husky, samojed, nowofundland.

Pies, aby zostać terapeutą, musi spełniać pewne warunki. Ma być odpowiednio przeszkolony, posłuszny, łagodny. Pies musi być zdrowy – w tym celu trzeba go systematycznie kontrolować u weterynarza. Pies powinien być czysty, tolerancyjny, musi akceptować obcych, lubić pieszczoty i chętnie współpracować. Pamiętajmy, że dziecko nie tylko głaska psa, ale nieraz zdarza mu się go pociągnąć czy lekko potarmosić.

Jakie korzyści są ze stosowanie dogoterapii u dziecka? Dziecko rozwija się znacznie lepiej, mając kontakt z psem. Poprawie się jego porozumienie z innymi ludźmi, łatwiej się komunikuje. Poza tym, dziecko mające kontakt z psem, zapomina o swojej chorobie i zajmuje się właśnie tym zwierzątkiem. Poza tym, zabawa z psem stymuluje ruch i aktywność a nawet samodzielność
i odpowiedzialność u dziecka. Oprócz tego, uczy okazywania uczuć. Pomiędzy dzieckiem a psem wytwarza się więź. Dziecko staje się pewniejsze siebie, potrafi zdobywać przyjaciół, jest mniej samotne. Pies pomaga także dzieciom i dorosłym cierpiącym na depresję.

Jeżeli nie chcemy korzystać z dogoterapii w specjalnym ośrodku, być może chcemy mieć na własność psa? Wielu ludzi samotnych decyduje się na to zwierze, ponieważ ono pomaga im przetrwać. Mając psa, nie jest już tak smutnym. Pies to żywe stworzenie i domaga się od nas okazywani uczuć, opieki nad nim, spacerów, mówienia do niego. Pies jest zwierzęciem wdzięcznym. Warto mieć psa, jeśli tylko masz warunki do tego.
ika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy